Wyposażenie taktyczne

Co wchodzi w skład wyposażenia taktycznego?

Co wchodzi w skład wyposażenia taktycznego?

Jeżeli ktoś jest żołnierzem, myśliwym, najemnikiem lub po prostu lubi survival, to powinien wyposażyć się w odpowiednie wyposażenie taktyczne, pozwalające przetrwać w trudnych warunkach. Gadżety, jakie zabiera się ze sobą w teren, są bardzo różne, dlatego warto indywidualnie dobrać zestaw wyposażenie do celu wyprawy. Sprzęt będzie się różnić w zależności od zadania, jakie się wykonuje. Inny ekwipunek zabierze myśliwy, całkowicie odmienny będzie miał żołnierz wyjeżdżający na poligon, a jeszcze inny survivalowiec. Co w takim razie wchodzi w skład wyposażenia taktycznego?

Wyposażenie podstawowe

Najważniejszym elementem wyposażenia taktycznego jest oczywiście kamizelka taktyczna. To do niej przyczepia się pozostałe niezbędne akcesoria. Kamizelkę taktyczną można skonfigurować według własnego uznania, zamawiając sobie różnej wielkości kieszenie i schowki na wyposażenie. Ten podstawowy ubiór powinien być tak dobrany, aby był wygodny i nie krępował ruchów.

Kolejnym niezbędnym osprzętem wchodzącym w skład wyposażenia taktycznego jest dobry nóż, który również trzeba dobierać odpowiednio do zadania, jakie się wykonuje. Ostry i idealnie wyważony nóż pomoże w każdej, nawet najbardziej ekstremalnej sytuacji. W niektórych wypadkach warto mieć dwa noże. Jeden może służyć do wycinania gałęzi i przygotowania obozowiska, a drugi do patroszenia upolowanej zwierzyny. W parze z nożem idzie ostrzałka lub osełka do ostrzenia, którą można wykorzystać, gdy ostrze się stępi.

Kolejnym niezbędnym sprzętem podstawowym jest naturalnie broń. Myśliwi oczywiście używają głównie długiej broni myśliwskiej. Jednak są różne typy i odmiany używane do polowania na konkretny rodzaj zwierzyny. Pasjonaci strzelania bez zezwolenia wyposażą się w replikę broni, karabinek ASG lub wiatrówkę. Żołnierze wyjeżdżający na misję będą potrzebowali zarówno broni długiej, jak i krótkiej.

Wyposażenie dodatkowe

– Niezbędne wyposażenie dodatkowe to między innymi lornetka, która zapewni dobry wgląd w teren. Warto wyposażyć się w specjalną kieszeń na lornetkę, którą można przytroczyć do kamizelki.
– Kolejnym akcesorium jest latarka. Myśliwi korzystają z latarek dodatkowo wyposażonych w światło UV, dzięki czemu łatwiej dostrzegają ślady krwi. Niezbędna jest oczywiście latarka czołowa, która pozwoli mieć wolne ręce. Dobry sprzęt powinien mieć regulowane źródło podświetlania oraz możliwość zmiany koloru światła.
– Noktowizor przyda się, gdy pracuje się w warunkach ograniczonej widoczności lub w nocy. Podstawowe noktowizory do użytku cywilnego to wydatek około kilkuset złotych.
– Jeżeli ktoś idzie w nieznany teren, to oprócz mapy powinien mieć narzędzia, dzięki którym odnajdzie drogę. Niezbędny będzie kompas, busola i GPS.
– Dobrej klasy odzież taktyczna, buty, rękawiczki i czapka to wyposażenie, dzięki któremu można przetrwać w każdych warunkach.
– Sznurek, lina i opaski zaciskowe przydają się w każdej sytuacji bez względu na to, jakie zadanie się wykonuje.
– Apteczka pierwszej pomocy to również niezbędne wyposażenie. Mówi się, że wypadki chodzą po ludziach, więc dobrze jest mieć przy sobie podstawowy zestaw opatrunków.
– Pojemny i wygodny plecak pozwoli schować pozostałe rzeczy oraz suchy prowiant i wodę.

O autorze