WojskoWyposażenie taktyczne

Jak działają pociski Javelin?

Jak działają pociski Javelin?

Zdjęcia ukraińskich żołnierzy niosących na ramionach wyrzutnie rakiet Javelin obiegły cały świat: ta przeciwpancerna broń zdolna przebić najbardziej wyrafinowany pancerz, szczególnie przydatna w kontekście partyzanckim, stała się symbolem ukraińskiego oporu przeciwko rosyjskiej inwazji.

Państwa zachodnie, które chcą wspierać militarnie Ukrainę bez wchodzenia w bezpośredni konflikt z Rosją, zwielokrotniły dostawy broni dla ukraińskiej armii od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego.

Siły ukraińskie otrzymały także tysiące brytyjskich pocisków NLAW, szwedzkich AT4 i Carl-Gustav, niemieckich Panzerfaust i hiszpańskich Instalaza C90.

Śmiercionośną bronią jest jednak amerykański Javelin, do tego stopnia, że krążący po mediach społecznościowych meme przekształcił go w ikonę religijną w rękach Marii Magdaleny, emblematycznej świętej tradycji prawosławnej. Postać religijna, przemieniona w „Świętego Oszczepnika”, obrońcę Ukrainy, strzela jednym z tych pocisków w żółto-niebieskich barwach ukraińskiej flagi.

Wyrzutnia rakiet Javelin, będąca symbolem wsparcia Stanów Zjednoczonych, najpotężniejszego sojusznika Ukrainy w walce z Rosją, jest dobrze oceniana przez wojskowych ze względu na swoje właściwości techniczne.

Javelin, wyposażony w dwa ładunki wybuchowe może przebić najbardziej zaawansowane czołgi świata, w szczególności rosyjskie T-90. Pierwszy ładunek Javelina eksploduje przy kontakcie z czołgiem i uwalnia drugi, jeszcze silniejszy ładunek, który przebija pancerz.

Ma zasięg 2500 metrów i może być użyty w trybie ataku bezpośredniego do zniszczenia ściany lub, jeśli jest skierowany w górę, do sprowadzenia nisko lecącego elementu, takiego jak helikopter. Chcesz zobaczyć różne bronie? Polecamy Podlaskie Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej, w którym można dotknąć eksponatów.

Można go także używać w trybie ataku pośredniego, kiedy to pocisk wznosi się na wysokość 160 metrów i spada na cel pionowo, niczym oszczep rzymskich legionistów. To właśnie ta trajektoria czyni go groźną bronią przeciwko czołgom, ponieważ pocisk uderza w dach, gdzie pojazd jest najbardziej narażony.

Pocisk wyrzucany jest kilka metrów od strzelca, zanim uruchomiony zostanie układ napędowy, co pozwala żołnierzowi pozostać niezauważonym, a nawet można go użyć z wnętrza budynku.

Jest to typ pocisku „fire and forget”, który pozwala na wyznaczenie celu przed odpaleniem, a następnie jest w pełni samonaprowadzający. Strzelec może się ukryć jeszcze przed osiągnięciem celu przez pocisk.

Według amerykańskiego żołnierza, z którym konsultowała się AFP, jest on bardzo łatwy w użyciu. „Jeśli grałeś w gry wideo, możesz go użyć” – wyjaśnia. Ponadto w przeciwieństwie do innych broni rakietowych, które po użyciu są jednorazowe, Javelin posiada jednostkę kierowania ogniem, wyposażoną w GPS, kamerę podczerwoną i zmotoryzowany zoom, która nadaje się do wielokrotnego użytku.

O autorze