Wojsko

Jakie Państwa mają najsilniejszą armię w Europie?

Jakie Państwa mają najsilniejszą armię w Europie?

W ostatnim czasie temat wojskowości jest bardzo często poruszany. I to nie tylko jeśli chodzi o wojska NATO. Zanim przejdziemy do sedna tematu, warto wyjaśnić czym są siły zbrojne. Z definicji są to siły i środki wydzielane przez dane państwo, które zabezpiecza interesy i prowadzenie walk.

O podziale sił zbrojnych

Podział sił zbrojnych, które wchodzą w skład

  • wojsko zawodowe,
  • wojsko z poboru,
  • wojsko najemne.

Siły zbrojne w Państwach dzielimy na

  • siły powietrzne,
  • wojsko lądowe – jest to trzon sił zbrojnych każdego państwa, zapewniają obronę przed atakiem lądowo – powietrznych.
  • marynarka wojenna.
  • wojsko piechoty morskiej,
  • wojsko obrony terytorialnej.

Które państwa wydają najwięcej na armię?

Na początku warto dodać, że polski rząd planuje zwiększyć wydatki na wojsko. Mają sięgać nawet 4 procent PKB jest to kwota ok 100 mld zł.

W roku 2020 nasza Polska wydała na wojsko ok 13 mld dolarów. Porównując Ukrainę do naszego państwa, to z perspektywy Polski nie wydaje się to dużo, ponieważ Ukraina nie wydała nawet połowy tej kwoty.

Najpotężniejszą armią są Stany Zjednoczone. Co dokładnie posiadają USA? Jakie wojsko mają? Ameryka posiada 13 tys samolotów bojowych. Za tym hegemonem jest zaraz Rosja, która ma ich tylko 4 tysiące a wydała na armię 552 mld dolarów. Silne są również Chiny, które tak naprawdę posiadają najwięcej żołnierzy, a dokładniej to około 2 mln.

Jak wygląda Polska na tle innych Państw  względem silnej armii?

Polska spadła z 24 na 21 miejsce dotyczy posiadanie czołgów a jako siły powietrzne zajmują miejsce 26 na świecie. Polskich żołnierzy zawodowych liczymy ok 120 tys i 30 tysięcy terytorialsów.

Warto dodać, że Polska nie posiada broni jądrowej. Jest to najniebezpieczniejsza ze wszystkich broni. Jej użycie na dużą skalę może doprowadzić do zimna nuklearnego. Taką broń posiada kilka państw, m.in. Rosja, czyli kraj który dopuścił się w ostatnich miesiącach agresji na Ukrainę. Artykuły o tej sytuacji przeczytasz w serwisie https://www.majdan.pl/.

O autorze