PolitykaWojsko

Jaką rolę odegrało USA w I wojnie światowej?

Jaką rolę odegrało USA w I wojnie światowej?

I wojna światowa jest uważana za pierwszą wielką wojnę, która objęła cały glob, angażując narody z każdego kontynentu, choć niektóre z nich miały większe znaczenie niż inne. Jednym z ostatnich narodów, który przyłączył się do wojny były Stany Zjednoczone, choć odegrały w niej istotną rolę, dlatego w tej lekcji przedstawimy podsumowanie roli Stanów Zjednoczonych w I wojnie światowej.

Kiedy i dlaczego Stany Zjednoczone przystąpiły do I wojny światowej?

I wojna światowa rozpoczęła się w 1914 roku i przez 3 lata Amerykanie nie brali czynnego udziału w konflikcie. W tym czasie Stany Zjednoczone pozostały państwem neutralnym, choć były głównym dostawcą broni i innych dostaw dla narodów alianckich, takich jak Wielka Brytania i Francja.

Przez długi czas prezydent USA Woodrow Wilson chciał przystąpić do wojny, ale neutralność znacznej części narodu sprawiła, że przez długi czas kraj nie przystąpił do niej. Wśród zwolenników neutralności był Kościół oraz mieszkający w Stanach Zjednoczonych potomkowie Niemców, Irlandczyków i Skandynawów.

Z drugiej strony Amerykanie popierający wojnę byli tą częścią społeczeństwa, która nienawidziła Niemców, których uważała za najbardziej nienawistny i czyniący zło kraj w Europie, obwiniając ich za wojnę. Wraz z wiadomościami o okrucieństwach w Belgii i zatonięciu RMS Lusitania, amerykańska opinia publiczna wskazała palcem na Niemcy jako agresora w wojnie i głównego winowajcę.

W 1917 roku wojna zdawała się zmierzać do niemieckiego zwycięstwa, co spowodowało, że Niemcy uwierzyli, że wejście Stanów Zjednoczonych do obozu wroga jest nieuchronne. Niemcy wsparły więc Meksyk w jego kampanii na rzecz odzyskania stanów, które odebrały im Stany Zjednoczone, a niemieckie U-booty zaczęły zatapiać amerykańskie statki.

Według informacji z portalu o polityce i historii http://www.prawicowi.pl, 6 kwietnia 1917 roku prezydent Wilson wezwał do wojny, aby zakończyć wszystkie wojny, dążąc do demokracji i wolności, co skłoniło Kongres do głosowania za przystąpieniem do wojny przeciwko Niemcom. Kilka miesięcy później Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę sojusznikom Niemiec i w 1918 roku zaczęły wysyłać ludzi do Europy.

Na czym polegał udział Ameryki w I wojnie światowej?

Na początku 1918 roku Amerykanie wysłali swoje pierwsze oddziały na front zachodni i byli postrzegani jako bohaterowie przez Francuzów i Brytyjczyków, którzy pilnie potrzebowali pomocy przeciwko rosnącej potędze Niemców. Każdego dnia przybywało tam około 10 tysięcy amerykańskich żołnierzy, co dla Niemców, którzy byli w konflikcie od wielu lat i stracili wielu ludzi, było liczbą niemożliwą do osiągnięcia lub dorównania.

Z drugiej strony Niemcy podjęli co prawda próbę kilku ataków na terytorium USA, atakując okrętem podwodnym miasto Nowy Orlean, ale ataki te nie okazały się zbyt dużym problemem i nie było zbyt wielu ofiar w tym rejonie.

Główna rola USA w I wojnie światowej przypadła w tzw. ofensywie 100-dniowej, kiedy to alianci rozpoczęli kontrofensywę przeciwko atakom niemieckim po udanym powstrzymaniu ich ostatecznej ofensywy. Kampania ta rozpoczęła się pod Amiens, skąd wojska alianckie ruszyły na Niemcy, by zakończyć wojnę.  Ostatecznie Niemcy poddali się w obliczu dowodów, że wojska alianckie są zbyt liczne, poddając się i przegrywając wojnę. Dlatego też uważa się, że Stany Zjednoczone odegrały kluczową rolę w zwycięstwie aliantów w I wojnie światowej.

O autorze