Polityka

NATO opiera swoją obronę morską o Polskie Nadbrzeżne Dywizjony Rakietowe

NATO opiera swoją obronę morską o Polskie Nadbrzeżne Dywizjony Rakietowe

System obronny NATO jest kluczowym elementem dla państw członkowskich, dla którego wstąpili oni w sojusz. Polska ma ogromny udział w nadmorskiej obronności. Przewodniczący NATO uważają, że polskie siły rakietowe mogą w bardzo szybkim tempie obronić państwa, które leżą blisko morskiego szklaku komunikacyjnego wokół Europy.

Marynarka Wojenna RP wzbogaciła się o Nadbrzeżne Dywizjony Rakietowe całkiem niedawno, a zakup tych jednostek wojskowych spotkał się z niemiłym odbiorem przez specjalistów. Kierowali się oni ekonomią państwa, uważając, że najważniejsze są dobrze wyposażone statki, a nie obrona nadbrzeży. Okazało się jednak, że są to kluczowe machiny wojenne pozwalające przetrwać wojnę. Wcielono je więc nie tylko nad Morze Bałtyckie ale również dalej wokół całej Europy.

Dywizjony Rakietowe są pierwszym wyposażeniem Polskiej Marynarki Wojennej RP, które przodują w światowej czołówce wojskowej. Dzięki temu NATO uzyskuje informacje o nadpływających z Rosji i płynących do Rosji statkach. Morskie jednostki Rakietowe osiągają zasięg ponad 220 km, które pozwalają na kontrolę ruchu morskiego na całym Bałtyku.

Rosjanie widząc polską Flotę Bałtycką, wyposażoną w pociski NDR-ów, wzmacnia z roku na rok własne nadbrzeże. Pociski te mogą atakować nie tylko jednostki pływające ale również naziemne. Rosjanie stawiają przede wszystkim na podwodne okręty, licząc, że polskie NDR-y nie będą w stanie ich wykryć. Dodatkowo są one wyposażone w rakiety manewrujące, które umożliwią Rosjanom zniszczenie NDR-owców przy nadbrzeżu.

Obecnie Morsa Jednostka Rakietowa jest wyposażona w dwa nadbrzeżne dywizjony, które mają na wyposażeniu 98 rakiet. Aby obronić polskie wybrzeże Bałtyku wystarczy jeden dywizjon. Polska Marynarka Wojenna może więc transportować jeden z dywizjonów rakietowych w dowolne miejsce wokół Europy. Tym samym zapewni sobie baterie dodatkowe do obrony własnego państwa, jak i umożliwi wsparcie rakietowe innych państw. Dzięki temu Polska staje się jednym z kluczowych członków NATO, który umożliwia wzmocnienie obronności innych państw członkowskich.

O autorze