Polityka

Triumwiraty w starożytnym Rzymie

Triumwiraty w starożytnym Rzymie

TRIUMWIRATY W STAROŻYTNYM RZYMIE

Triumwirat (łać. tresviri- trzej mężowie) oznacza kolegium złożone z 3 urzędników. W starożytnym Rzymie powstały dwa triumwiraty, które miały za zadanie zdecydować o podziale władzy między trzema, wpływowymi politykami, z pominięciem senatu.

PIERWSZY TRIUMWIRAT

W roku 60 p.n.e. Juliusz Cezar zawarł przymierze z Pompejuszem Wielkim oraz Markiem Krassusem, po to by w republice nie działo się nic bez ich zgody. Główną przyczyną powstania triumwiratu były narastające konflikty w republice rzymskiej oraz napływające niebezpieczeństwa z zewnątrz.
I Triumwirat nie miał żadnej mocy prawnej, a polegał jedynie na tym, by wspierać siebie wzajemnie w polityce, i w ostateczności sprawić by Juliusz Cezar stał się konsulem.
Cezar sprawuje władzę od 59 roku p.n.e., skupiając się głównie na zadaniach, które nakazywał mu Pompejusz. Zgodnie z rezolucją zgromadzenia ludowego Cezar na pięć lat otrzymał od senatu Galię w zarząd. Dzięki temu sukcesowi stał się sławny, a jego popularność rosła z dnia na dzień.

W rezultacie pozycja Cezara została wzmocniona, a między Wielką Trójką pojawiła się przepaść. Triumwirowie spotkali się w Lukce w 56 r.p.n.e., aby omówić strategię wobec senatu i wzmocnić pierwszy triumwirat. Ustalono, że 55 p.n.e. Pompejusz i Krassus będą sprawować konsulat. Podzielili także prowincje: Cezar zaakceptował Galię na następne pięć lat, Pompejusz Hiszpanię, a Krassus zaakceptował Syrię. Jednak ten ostatni zmarł w 53 r.p.n.e, kończąc w ten sposób pierwszy triumwirat.

 

DRUGI TRIUMWIRAT

 

II triumwirat powstał w roku 43 p.n.e. między Oktawianem, Markiem Antoniuszem i Markiem Lepidusem, i miał on charakter państwowy. Trzej wodzowie podzielili się władzą w Rzymie, by zaprowadzić porządek w państwie.
Ich pierwszym dekretem było opublikowanie listy proskrypcyjnej, która obejmowała około 300 senatorów, w tym Cycerona i około 2000 ekwitów. Tym, którzy przyczynili się do schwytania proskrybowanego, obiecano ogromne nagrody. Oznacza to, że niewolnik, który wyda swojego pana, dostanie w zamian wolność lub pieniądze.

W tym samym czasie armia członków II triumwiratu udała się do Macedonii, co miało miejsce w 42 r.p.n.e. Uczestniczył w bitwie pod Filippi z „obrońcami Republiki”. Ostateczne zwycięstwo odniósł triumwirat. Mordercy Cezara Brutus i Kasjusz popełnili samobójstwo. Członkowie triumwiratu podzieliła całe imperium między sobą: Oktawian sprawował władzę w Rzymie i nabył prowincje zachodnie, wschodnie — Antoniusz, a Afrykę — Lepidusowi. Jeżeli interesują cię wydarzenia polityczne w Gliwicach, koniecznie zapoznaj się z serwisem regionalnym https://gliwiceinfo.pl/.

O autorze