Broń

Co powinieneś wiedzieć przed zakupem pierwszej broni?

Co powinieneś wiedzieć przed zakupem pierwszej broni?

Interesujesz się bronią palną? Zawsze byłeś miłośnikiem technologii wojskowej? Chciałbyś zacząć uczęszczać na strzelnicę i nauczyć się strzelać? A może masz już swoją broń, ale potrzebujesz do niej amunicji albo innych akcesoriów? Jeśli tak, w poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na przeróżne pytania z tej dziedziny.

Pozwolenie na broń palną i dopuszczenie do posiadania broni

Aby ubiegać się o pozwolenie na broń palną musisz mieć przede wszystkim ukończone 21 lat. Wyjątkiem jest pozwolenie osobie mającej ukończone 18 lat na broń sportową i myśliwską na wniosek szkoły, organizacji sportowej, Polskiego Związku Łowieckiego albo stowarzyszenia obronnego.

Wymagane jest również posiadanie stałego miejsca pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz stwierdzoną orzeczeniem lekarskim i psychologicznym zdolność fizyczną i psychiczną do posługiwania się bronią.

Ponad to:

  • nie możesz być uzależniony od alkoholu oraz innych substancji psychoaktywnych,
  • nie możesz być skazany prawomocnym orzeczeniem sądu za popełnienie przestępstwa,
  • nie możesz stanowić zagrożenia dla samego siebie, porządku albo bezpieczeństwa publicznego.

Musisz przedstawić też ważną przyczynę, aby posiadać broń palną.

Jeśli spełniasz wszystkie powyższe wymagania, musisz złożyć odpowiednie dokumenty do odpowiednich organów państwa, wnieść opłaty i zdać egzamin. Po nabyciu broni pamiętaj, że najdalej do 5 dni od dnia jej nabycia należy ją zarejestrować.

Jaką broń mogę kupić?

Ze względu na budowę rozróżniamy dwa rodzaje broni: broń krótką i broń długą. Broń krótka to przede wszystkim pistolety, rewolwery itp., a broń długa to karabiny, strzelby. Są jeszcze typy pośrednie, czyli m.in. karabinki i pistolety maszynowe.

Jeśli spojrzymy na ustawę o broni i amunicji, przeczytamy, że możemy wyróżnić następujące typy broni palnej:

  • broń do celów ochrony osobistej,
  • broń do celów ochrony osób i mienia,
  • broń do celów łowieckich,
  • broń do celów sportowych,
  • broń do celów szkoleniowych,
  • broń do celów rekonstrukcji historycznych,
  • broń do celów kolekcjonerskich lub pamiątkowych.

Kupuję broń i co dalej?

Decydując się na broń, musisz liczyć się z faktem, że nie jest to najtańsza sprawa. Nie wystarczy, że zakupisz samą broń. Musisz bardzo dobrze o nią dbać, aby sprawnie funkcjonowała i świetnie prezentowała się przez lata. Do ceny zakupu nowej broni doliczyć musisz amunicję i niezbędne akcesoria. Możesz też dodatkowo zaopatrzyć się w artykuły obronne, odzież taktyczną lub futerały i skrzynki na akcesoria.

Niedbanie o broń grozi np. uszkodzeniem lufy lub bezpiecznika, a to z kolei grozi nawet niekontrolowanym wystrzałem broni. Czyszczenie, konserwacja, regularne przeglądy techniczne oraz ewentualne naprawy to obowiązek każdego posiadacza broni.

Godnym polecenia sklepem z bronią jest sklep internetowy http://bron-sklep.pl/, prowadzony przez firmę VISMAG, która od 2004 roku oferuje organizację szkoleń strzeleckich, a od 2013 roku oferuje również usługi z zakresu handlu bronią i amunicją oraz technologią o przeznaczeniu wojskowym i policyjnym. W związku z tym firma ma ogromną wiedzę oraz doświadczenie w tym zakresie. Jeśli szukasz rzetelnej i profesjonalnej firmy – lepiej trafić nie mogłeś.

O autorze