Polityka

Kim był Henry Kissinger?

Kim był Henry Kissinger?

Kissinger urodził się w Niemczech w 1923 roku. Pochodził z żydowskiej rodziny, która widząc narastające emocje antysemickie zdecydowała się na rok przed wybuchem II wojny światowej wyemigrować do Stanów Zjednoczonych. Młody Heinz miał wtedy 15 lat. 5 lat później otrzymał amerykańskie obywatelstwo, dzięki temu zaczął pracować, już po wojnie, jako tłumacz w kontrwywiadzie amerykańskim stacjonującym w alianckiej strefie okupującej Niemcy.

Wraz z zakorzenianiem się w Stanach Zjednoczonych zdecydował się na imię w wersji angielskiej, czyli Henry. Na początku lat 50-tych skończył politologię na prestiżowym Uniwersytecie Harvarda, gdzie obronił także swój doktorat. Później rozpoczął też na nim pracę jako wykładowca.

Następne lata to już aktywna kariera jako doradca. Najpierw w roli dyrektora w fundacji Rockefellera, a potem u boku gubernatora i późniejszego wiceprezydenta Nelsona Rockefellera. W 1969 roku awansował do rangi doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego. Od 1973 roku mianowano go sekretarzem stanu Stanów Zjednoczonych, przez kolejne 4 lata był odpowiedzialny za zagraniczną politykę tego kraju. Kadencja Kissingera przypadła na okres prezydentury Richarda Nixona oraz Geralda Forda. Więcej o polskiej polityce przeczytasz w serwisie regionalnym https://zabrzeinfo.pl/.

Jego polityka doprowadziła do stabilizacji stosunków między państwami w Europie a Stanami Zjednoczonymi, przyczyniając się przez to do zakończenia zimnej wojny. Za sprawą Kissingera władzę w Chile przejął dyktator-generał Pinochet obalając prezydenta Allende. Wpłynął też na decyzję o zbombardowaniu Kambodży, w wyniku której zginęło wielu mieszkańców. Bombardowania miały miejsce podczas wojny wietnamskiej. W jej trakcie, w 1973 roku, Henry Kissinger otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za zawarcie rozejmu z wrogim Północnym Wietnamem. Taka decyzja wywołała ogromne kontrowersje, ponieważ wiedziano o jego działaniach.

Kissinger jest też autorem kilku książek z zakresu nauk politycznych. W Polsce przetłumaczono i wydano m. in „O Chinach” czy „Dyplomacja”.

 

O autorze