Polityka

Wierzchosławice – Muzeum Wincentego Witosa

Wierzchosławice – Muzeum Wincentego Witosa

Wierzchosławice są ważnym celem wycieczki dla tych turystów i historyków, którzy chcą wędrować śladami znanych postaci. W tej wsi wciąż można podziwiać dom rodzinny polityka, który jeszcze za życia stał się legendą polskiego ruchu ludowego. Dziś jego gospodarstwo służy jako muzeum, a wizyta w tym miejscu staje się dla gości wyjątkową lekcją historii. Co można zobaczyć na terenie Witosówki?

 

Stara Zagroda

Muzeum Wincentego Witosa, urządzone na terenie jego gospodarstwa, składa się z dwóch części. Tą najważniejszą jest Stara Zagroda, czyli dom, w którym ów znany polityk przyszedł na świat i w którym spędził swą młodość. Dom ten liczy sobie ponad 200 lat i jest niezwykle cennym zabytkiem ludowej architektury drewnianej. Wnętrze Starej Zagrody przyciąga obecnie ciekawą wystawą. Jej podstawa to dawne sprzęty, wykorzystywane w wiejskich gospodarstwach w czasach Wincentego Witosa.

 

Nowa Zagroda

Nowa Zagroda, zwana też Witosówką, powstała z woli Wincentego Witosa, który właśnie w niej spędził swe dorosłe życie. Nowa Zagroda powstała na ziemi należącej do żony Witosa. Jest to typowa, wielobudynkowa zagroda, składająca się z budynku mieszkalnego, stajni oraz z małej i dużej stodoły. Ciekawym obiektem jest budynek piwnicy, któremu również warto się uważniej przyjrzeć. Co można tu zobaczyć? Dom Witosa, który do dziś zachwyca oryginalnymi wnętrzami. Gabinet polityka oraz pamiątki z nim związane – oto podstawa kolekcji, którą może się pochwalić tutejsze muzeum. Ciekawie prezentuje się tez pokój Julii – córki Witosa. W dawnej stajni mieści się z kolei ekspozycja, którą w całości poświęcono politycznej działalności Wincentego Witosa. W dużej stodole można oglądać dawne narzędzia i sprzęty rolnicze, z kolei w małej stodole umieszczono kolekcję ludowych sztandarów. Cała wystawa robi ogromne wrażenie nie tylko na miłośnikach historii, ale i na tych, którzy w czasie wycieczki po okolicach Tarnowa chcą poszerzyć swą wiedzę na temat kultury ludowej tego regionu. Jeżeli interesujesz się zabytkami, przeczytaj o tym, co warto zwiedzić w Sosnowcu https://sosnowiecinfo.pl/co-warto-zwiedzic-w-sosnowcu/

Wierzchosławice to ciekawa miejscowość, której warto poświecić swój czas. Na turystów czekają tu nie lada atrakcje, a pobyt na terenie gospodarstwa należącego do Wincentego Witosa może się dla każdego z nas okazać ciekawym doświadczeniem.

O autorze